Bo tu najważniejsza jest pamięć…

Zapraszamy do przeczytania publikacji Pana Norberta Nowotnika na portalu historycznym www.dzieje.pl
https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/wszystkich-swietych-na-starych-powazkach-z-kwesta-na-ratowanie-zabytkow

(poniżej cytujemy tylko wybrane fragmenty)

W Dniu Wszystkich Świętych na Starych Powązkach w Warszawie – jak co roku – pojawili się liczni mieszkańcy Warszawy, którzy zapalają na grobach znicze i składają kwiaty. Tradycyjnie chętnie dzielą się również pieniędzmi na ratowanie zabytkowych kaplic i grobów.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego i Jana Kiepurę.(PAP)

„Stare Powązki to nie tylko jedna z najpiękniejszych nekropolii w Polsce, ale również to są nasze polskie korzenie. Bo tu najważniejsza jest pamięć, bo cała historia Polski to są Powązki, dlatego tę pamięć trzeba bardzo pielęgnować” – mówiła dziennikarzom Maja Komorowska, która jako jedna z pierwszych – obok Anny Seniuk – kwestowała przy Bramie św. Honoraty powązkowskiego cmentarza.

(Zdjęcia własne ZŁ – maj 2023)