96-lecie Pani Wandy Leśkiewicz

Wanda Leśkiewicz – Pomykalska

Pani Wanda Leśkiewicz – Pomykalska  urodziła się  9 lipca 1922 roku w Lipniakach na Polesiu jako najstarsza z pięciorga dzieci (Wanda, Zygmunt, Joanna, Józefa , Maryla) państwa Józefy i Franciszka Szmulików.

Na zaproszenie pani Katarzyny Kopackiej – siostrzenicy p. Wandy, mieliśmy zaszczyt uczestniczenia w obchodach 96 rocznicy Urodzin Dostojnej Jubilatki, które odbyły się w „Pałacu dla Seniora” w Sulejówku k/Warszawy.
Poniżej serwis zdjęć z tej uroczystości.

 

To dzięki opowieściom p. Wandy mogłem napisać książkę pt.: ” A wszystko zaczęło się od doktora Mirosława Leśkiewicza – początek rehabilitacji w świebodzińskim Zakładzie”, a tym samym wydobyć z niepamięci tę wspaniałą postać organizatora naszego Ośrodka.

Ale p. Wanda posiada równie interesujący życiorys. Na podstawie autobiograficznych wspomnień, spisanych przez p. Wandę – zapewne ok. 1995 roku, które otrzymałem od Jej rodziny i po ich uporządkowaniu powstała wspaniała opowieść o Tej Dzielnej Kobiecie.

Polecam tą zajmującą lekturę, z której wyłania się ciekawa osobowość kobiety – niezwykle dzielnej, a w pracy zawodowej jako pediatra kardiolog – kardiochirurg całkowicie oddanej innym, szczególnie chorym dzieciom.

Czytajcie na naszej stronie www.opty.info o pasjonujących kolejach losu –  m.in. udziale w Powstaniu Warszawskim, pracy w Algierii i wieloletniej pracy jako pediatra – kardiolog.

Uwaga na unikatowe zdjęcie z Powstania Warszawskiego – wykonane 2 sierpnia 1944 roku, – młoda sanitariuszka Wanda pierwsza od lewej strony w dolnym rzędzie.

Wspomnienia Pani Wandy Leśkiewicz – Trudne etapy w moim życiu z medycyną.

Pani Wandzie życzymy jeszcze raz dużo zdrowia!