Stare Miasto

Stare Miasto

Dom miejski (Obecni dum)
Obiekt secesyjny, zbudowany w latach 1906 – 1912 na miejscu dawnego czeskiego dworu królewskiego. Dekoracje wewnętrzne są dziełem najsłynniejszych malarzy czeskich, m.in. Alfonsa Muchy i Mokolasze Alsze. Mozaiki i rzeźby na fasadzie przedstawiają historię Pragi i Czech.U Hybernu – budynek z 17 w. postawiony jako kościół, dziś znajduje się w nim scena Teatru muzyki.

Brama Prochowa 
Brama Prochowa to monumentalne miejsce wstępu na Stare Miasto oraz jeden z symboli Pragi. Jej budowę zaczęto w 1475 r., później została przebudowana w stylu pseudogotyckim.
Nazwa pochodzi z XVIII wieku, kiedy brama służyła jako magazyn prochu strzelniczego.
W bramie o wysokości 65 metrów znajduje się na wysokości 44 metrów galeria widokowa, do której was zaprowadzą kręcone schody z 186 stopniami. Przy bramie zaczynała się tzw. Droga Królewska z czasów Wacława IV.

Rynek Staromiejski 
Rynek Staromiejski to jeden z najstarszych i najbardziej znaczących rynków historycznej części Pragi. Kształtował się już od X wieku, początkowo jako targowisko leżące na skrzyżowaniu europejskich szlaków handlowych. Na placu znajdują się niektóre z najbardziej znanych praskich zabytków architektonicznych.
Podczas panowania dynastii Habsburgów w 1621 r. po przegranej bitwie na Białej Górze właśnie tutaj ścięto mieczem 27 czeskich szlachciców.- w tym miejscu przed ratuszem zachowały się do dziś krzyże z kamiennych brył.

Ratusz Staromiejski 
Ratusz Staromiejski (Staroměstská radnice) – powstał jako symbol samorządu pierwszego miasta praskiego w 1338 roku, a w ciągu następnych stuleci, w miarę jak rosło znaczenie ratusza, przyłączano do niego kolejne budynki. W skład najstarszej z kamienic kompleksu ratusza wchodzi wieża gotycka z galerią, wzniesiona w 1364 r., z przepięknym widokiem na Stare Miasto. Na wieży zainstalowano jeden z symboli Pragi – staromiejski zegar ratuszowy „orloj”.

Zegar ratuszowy „Orloj” 
Staromiejski zegar astronomiczny „orloj” pochodzący z XV wieku to jeden z najcenniejszych i najbardziej znanych zabytków w Pradze. Zawieszony został na wieży gotyckiej Ratusza Staromiejskiego. „Orloj” stanowi szczytowe dzieło czeskiej nauki i techniki gotyckiej oraz okazały zabytek artystyczny.
O każdej pełnej godzinie między 9.00 – 21.00 pojawiają się w dwóch okienkach rzeźby 12 apostołów. Po obu stronach zegara równocześnie ożywiają postacie Kościotrupa, Turka, Skąpca oraz Pyszałka. Po ukazaniu się wszystkich apostołów pieje Kogut a zegar na wieży zaczyna bić.

Ciekawostki:
Według legendy radni Pragi pozbawili wzroku mistrza, który „orloj” skonstruował, żeby nie mógł w innym mieście zbudować jego kopii.”Orloj” pokazuje cztery rodzaje czasu

  • Czas środkowoeuropejski (staroniemiecki) – oznaczony cyframi rzymskimi, pokazuje go wskazówka słoneczna.
  • Czas staroczeski – według tego czasu nowy dzień zaczyna się o zachodzie słońca. Jest oznaczony złotymi cyframi gotyckimi na odrębnym pierścieniu.
  • Czas babiloński (nierówny) – według czasu tego typu dzień trwa od wschodu do zachodu słońca, dlatego latem godziny są dłuższe niż zimą. Praski „orloj” jako jedyny na całym świecie potrafi mierzyć w ten sposób.
  • Czas kosmiczny – przedstawiony jest przez cyfry rzymskie. W dolnej części fasady znajduje się tarcza kalendarzowa, która pokazuje dzień i jego miejsce w tygodniu, miesiącu oraz roku.