News o Sztafecie Znicza Olimpijskiego jaka odbywa się w Korei z okazji mających rozpocząć się 9 lutego b.r. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w koreańskim mieście PyeongChang.
Nowożytny ruch olimpijski ze starożytnym połączyły głównie tradycje, m.in. tak samo jak przed wiekami ogień olimpijski zapalany jest w Olimpii bezpośrednio od promieni słonecznych podczas uroczystej ceremonii wśród ruin dawnego stadionu olimpijskiego. Do tradycji palenia ognia olimpijskiego powrócono w 1928 roku w Amsterdamie, a do tradycji sztafety z ogniem olimpijskim podczas Igrzysk w Berlinie w 1936 roku.
Sztafeta przenoszenia ognia olimpijskiego jest odzwierciedleniem zdefiniowanej przez barona Pierre de Coubertin’a (ur. w 1883 r. zmarły w 1937 r.) idei nowożytnego ruchu olimpijskiego. Był on zarazem założycielem M.K.Ol. A sztafeta ognia olimpijskiego ma symbolizować połączenie wszystkich światowych społeczności w globalnym poszanowaniu wartości olimpijskich, takich jak: uczciwość, rywalizacja, praktyka, ćwiczenia itd.
Firma Samsung zasponsorowała sztafetę ognia olimpijskiego, która rozpoczęła swój bieg na 101 dni przed Igrzyskami w PyeongChang. Trasa sztafety po całej Korei liczy 2018 km i łącznie bierze w niej udział 7500 uczestników z niemal wszystkich krajów świata. Hasłem przewodnim Igrzysk w PyeongChang 2018 jest „Let Everyone Shine” (Pozwól Wszystkim Błyszczeć). Samsung zaprosił do udziału w sztafecie uczestników z całego świata, którzy angażują się w pomoc lokalnym społecznościom udowadniają, że niemożliwe jest możliwe. Szczególna celebracja sztafety ognia olimpijskiego zaplanowana została w 88 miastach Korei i ma przyczynić się do stworzenia w całym kraju wspaniałego, niepowtarzalnego klimatu dla Igrzysk Olimpiady Zimowej PyeongChang 2018.
Z Polski do udziału zaproszono 18 uczestników, a są to:
Agnieszka Osytek – współzałożycielka i global manager w Migam – platforma komunikacji dla osób niedosłyszących
Michał Pol – dziennikarz sportowy, który obecny był już na czterech igrzyskach olimpijskich,
Jolanta Okuniewska – nauczycielka, uczestnik programu Mistrzowie Kodowania,
Monika Sajkowska – dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje,
Natalia Hatalska – blogerka i analityczka trendów,
Artur Karasiński – bloger, influencer, przedsiębiorca internetowy,
Małgorzata Szumska – artysta teatru lalek, podróżniczka,
Barbara Sołtysińska – twórca platformy marketingowej Indahash,
Dagmara Skalska – pomysłodawczyni Projekt Egoistka,
Lidia Popiel – fotografka, modelka,
Marek Kamiński – podróżnik, polarnik,
Artur Żmijewski – aktor, Przyjaciel Fundacji Pomocy Dzieciom i ambasador UNICF,
Ewa Błaszczyk – aktorka, założycielka Fundacji „A kogo” oraz Kliniki Budzik,
Joanna Jędrzejczyk – polska zawodniczka MMA,
Michał Kanownik – Związek Importerów i Producentów Sprzętu,
Natalia Kulesza – ratownik medyczny GOPR,
Janina Ochojska – prezes obchodzącej 25 lecie Fundacji PAH
wraz z osobą towarzyszącą – Kasią Młynarczyk – nauczycielką, pedagogiem szkolnym.
Poprzez internetowy portal Youtube wczesnym rankiem 08. stycznia (poniedziałek) oglądaliśmy bezpośrednią relację z przebiegu udziału Polaków, a szczególnie naszej Janeczki, którą na wózku pilotowała Kasia Młynarczyk. Zbiórka w hotelu była już o 9.30 czasu miejscowego, a Janka miała nieść znicz jako ostatnia z naszej ekipy ok. 13.30. Gdy przejęła znicz u nas była godzina 5.33.
Każdy z uczestników wypuszczany był na trasę z autokaru w oznaczonym miejscu i po odpaleniu znicza od poprzednika miał do przebycia (najczęściej truchtem z podskokami, różnymi wygibasami – show must go on) 200 m. Przed biegaczem jechał stale wóz transmisyjny i na telebimach licznie zgromadzeni widzowie mogli oglądać cały przebieg z detalami, a internauci na całym świecie oglądać na ekranach własnych komputerów. Uczestnicy sztafety ubrani w jednakowe kompletne stroje (kombinezony, czapeczki, rękawiczki) mogli też wypowiadać się do kamer, po polsku, czy po angielsku. Wszystko widzieliśmy na żywo, choć nasłuch nie był idealny. Odczuwało się niezwykle podniosły nastrój, takiej fiesty, pełnej egzaltacji, która nawet wytrawnym mówcom odbierała mowę.
Udało się nam sfilmować z komputera udział Janeczki i nim pokazały się profesjonalne filmiki np. z portalu Eurosport u nas już była relacja. Zapraszam na fb naszej www.opty.info.
Gratulujemy Janeczce wyróżnienia i tego z pewnością wzruszającego przeżycia, a po powrocie czekamy na zdjęcia z udziału w sztafecie ognia olimpijskiego tandemu Kasi i Janeczki.