…Piernik to Toruń, Toruń to Magda Gessek (Dokurno)… Relacja i zdjęcia z wykładu Magdy w Wilanowie pt.”Piernik w dawnej kuchni polskiej”.

…Piernik to Toruń, Toruń to Magda Gessek (Dokurno)…
Relacja i zdjęcia z wykładu Magdy w Wilanowie
pt. „Piernik w dawnej kuchni polskiej”.

We wtorek 19.12 2006 byliśmy na bardzo sympatycznym spotkaniu w Pałacu w Wilanowie.

W maju br zostało powołane Muzeum Historii Polski www.muzhp.pl, które będzie dokumentowało i ukazywało nie tylko dzieje naszej martyrologii ale również naszych zwyczajów i tradycji narodowych.

I właśnie w ramach pierwszych takich spotkań z cyklu Klio w kuchni, Kultura kulinarna dawnej Rzeczypospolitej był temat; „Piernik w dawnej kuchni polskiej”.

Piernik to Toruń, Toruń to Magda Gessek /dla wielu Dokurno, a swoją drogą gdzie nas nie ma /, która pracuje w Muzeum w Toruniu i szefuje działowi edukacji.

Magda miała niezwykle ciekawy wykład na temat naszych tradycji piernikarskich, zwłaszcza tzw. piernika ozdobnego, który to bywał niezwykle cennym prezentem w minionych czasach. Więcej będziecie mogli znaleźć na stronie WWW powstałego muzeum.

Panie z zespołu Magdy, tak jak czynią to w swojej pracy, pokazywały jak to się dawniej wykonywało, mieliśmy możliwość skorzystania z tych warsztatów i sami wykonać takie pierniki.

Zespół grał muzykę dawną, a znany aktor pan Zakrzeński w fenomenalny sposób odczytał fragment wiersza „Powrót taty” dotyczący właśnie piernika toruńskiego.

Następnie w kuchni wilanowskiej restauracji pierniki zostały upieczone, kiedy my zajadaliśmy się pysznościami uroczystego bankietu. Dwa takie pierniki wzięliśmy do domu i Mateusz otrzymał zadanie ich pomalowania, jako że ma wprawę w malowaniu figurek.

Z życzeniami smacznego piernika
Elżbieta Medyńska