JANINA OCHOJSKA
Janina Ochojska,
założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej /PAH/Nota biograficzna ze strony internetowej www.pah.org.pl
„Urodziła się 12 marca 1955 roku w Gdańsku. Liceum ukończyła w Zabrzu, a studia na wydziale astronomii na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zawsze była aktywnym społecznikiem – na studiach związana z Duszpasterstwem Akademickim oo. Jezuitów, a od 1976 roku opozycjonistka oraz działaczka toruńskiej NSZZ Solidarność. Swój życiowy cel odkryła we Francji, dokąd trafiła na operację w 1984 roku. Tam po raz pierwszy zetknęła się z ideą funkcjonowania organizacji humanitarnej – EquiLibre, w której pracowała jako wolontariuszka. Koordynowała francuską pomoc medyczną i żywnościową dla polskich szpitali oraz organizowała konwoje wparcia dla Bośni.
Zapragnęła przenieść działania humanitarne na rodzimy grunt i zainspirować Polaków, jak dbać o najbardziej potrzebujących. Z inicjatywy Alaina Michel, z pomocą prof. Zbigniewa Chłapa, Bogdany Pilichowskiej i właśnie Janki powstała Polska Fundacja EquiLibre. Jej celem było rozdzielanie w Polsce pomocy zagranicznej oraz propagowanie wzorów samoorganizacji społecznej. Janka była inicjatorką pierwszego konwoju z pomocą humanitarną do Sarajewa. Dwa lata później postanowiła uniezależnić się od EquiLibre. Wykorzystując zdobyte doświadczenie, założyła Fundację Polska Akcja Humanitarna. Zorganizowała pierwszą polską misję pomocy w Kosowie, potem w Czeczenii, Iraku, Iranie, Libanie, na Sri Lance, w Afganistanie, Sudanie, Darfurze i Autonomii Palestyńskiej. Od założenia Fundacji rozwija i promuje PAH, nieustannie aktywnie działając w terenie.
Janka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, wśród których jest między innymi wyróżnienie przyznane przez Fundację POLCUL z Australii (1993), tytuł „Kobiety Europy 94” przyznany przez Wspólnotę Europejską w Brukseli, Medal św. Jerzego przyznany przez „Tygodnik Powszechny” (1994), nagroda Pax Christi International Peace Award (1995), Atsushi Nakata Memorial z Japonii (1996), nagroda im. Jana Karskiego Za Odwagę i Serce przyznawana przez Amerykańskie Centrum Kultury i Dom Wolności w Waszyngtonie (2002), Order Legii Honorowej – przyznawany przez Prezydenta Republiki Francji (2003), nagroda im. ks. Józefa Tischnera w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu” Kościoła i świata (2006), nagroda im. Jerzmanowskich (2009) będąca wyrazem uznania dla jej działalności humanitarnej czy Nagroda Lecha Wałęsy (2010) za wieloletnie promowanie idei międzyludzkiej solidarności poprzez działania charytatywne. W 2011 roku Janina Ochojska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku prezes PAH odebrała nagrodę Humanitarian Hero of the Year za wkład w dziedzinie pomocy humanitarnej. W 2012 otrzymała nagrodę Grand Prix Traveller 2012, wyróżniona nagrodą „Osobowości bez barier”. W roku następnym została laureatką nagrody Kryształowego Zwierciadła a Polska Akcja Humanitarna została nagrodzona tytułem „Przyjaciel Afryki”.”
W Polsce PAH skupia się przede wszystkim wokół programu dożywiania dzieci /program Pajacyk/, pomaga uchodźcom i bezdomnym cudzoziemcom starającym się o status uchodźcy, w czasie klęsk /powodzie/ niesie pomoc ofiarom kataklizmu, realizuje programy wychodzenia z biedy zapobiegające wykluczeniu społecznemu.
Ponadto prowadzi program Edukacji Humanitarnej, ponieważ edukacja społeczeństwa polskiego jest drugim, obok pomocy humanitarnej i współpracy rozwojowej filarem działalności PAH.
Polska Akcja Humanitarna jest organizacją pozarządową, działającą dzięki dobrowolnym wpłatom od osób prywatnych i instytucji, z siedzibą w Warszawie i oddziałami regionalnymi w Krakowie i Toruniu.
…opty.info dodaje:
Janka mając 6 miesięcy zachorowała na ciężką postać Heine-Medina /polio/, przez kilka miesięcy całkowicie sparaliżowana leżała w żelaznych płucach. W wieku 14 miesięcy trafiła do sanatorium dla dzieci po polio w Jastrzębiu Zdroju. Przebywała tam z przerwami do szóstej klasy, gdzie przeszła 3 operacje, tam też w aparatach ortopedycznych i o kulach mając 5 lat zaczęła chodzić. W 1968 roku w Bytomiu przeszła pierwszą /niestety nieudaną/ operację kręgosłupa.
W 1970 roku po skończeniu ósmej klasy przyjechała na kolejną operację kręgosłupa do Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno Ortopedycznego /LORO/ w Świebodzinie, który był wówczas głównym ośrodkiem leczenia skolioz.
Jak sama Janka mówi w książce biograficznej „Niebo to inni z Janiną Ochojską rozmawia Wojciech Bonowicz” /ZNAK, Kraków 2000/ pobyt w każdym z tych ośrodków wywarł istotny wpływ na jej życie i w szczególny sposób ukształtował osobowość.
W LORO między innymi należała do Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego im. Leonida Teligi, z którym objechała niemal całą Polskę, jak sama mówi,- „to było jak otwarcie zupełnie nowego świata, bo do tej pory nie znałam innych miejscowości, jak tylko sanatoryjne.”
I również o ostatnim z nich…
”Tak jak mówi się o wybitnych szkołach, chwaląc się, że jest się ich wychowankiem, tak można z dumą powiedzieć, że jest się „absolwentem” Świebodzina. „
„Polski Nobel” dla Janiny Ochojskiej
Janina Ochojska została pierwszą po wojnie laureatką Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Jerzmanowskich. To prestiżowe wyróżnienie nazwano „polskim Noblem”.
„Jest to dla mnie niezwykle ważne wyróżnienie i fakt, że otrzymuje je osoba zajmująca się działalnością społeczną świadczy o tym, że w dzisiejszych czasach, takie działania są bardzo potrzebne. Przyznanie tej nagrody mnie, czyli właściwie Polskiej Akcji Humanitarnej to przede wszystkim pokazanie, jak bardzo nam wszystkim jest potrzebna solidarność, nie tylko w wymiarze Polski ale całego świata. Jest nam potrzebna świadomość, że nie pozostaniemy sami w obliczu tragedii i że jest w nas siła budowania dobra w świecie, którego kształt zależy od nas. Jest nam potrzebna wiara, że nikt potrzebujący nie zostanie sam, bo jego los jest dla kogoś ważny – mówi Janina Ochojska. Laureatka zdecydowała się na przekazanie nagrody finansowej na edukację dziewcząt w Afganistanie i pomoc ofiarom konfliktu w Strefie Gazy.
Nagroda im. Erazma i Anny Jerzmanowskich została ufundowana ponad 100 lat temu przez Erazma Jerzmanowskiego – polskiego inżyniera, który w latach 1873-1896 zrobił fortunę dzięki działalności w przemyśle gazowym w Stanach Zjednoczonych. Część swojego majątku – odpowiadającą 12 kg złota – przeznaczył w testamencie na rzecz Funduszu Nagrody im. Jerzmanowskich. Prestiżowe wyróżnienie miało być przyznawane za „prace literackie, naukowe i humanitarne, dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju”.
Po raz pierwszy Nagroda została przyznana w 1915 r. Otrzymał ją metropolita krakowski Ks. kard. Adam Stefan Sapieha, a następnie w 1916 r. Henryk Sienkiewicz. Do 1928 r. nagrodę przyznawano corocznie. Z powodu kryzysu gospodarczego na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych zaczęto ją jednak przyznawać rzadziej: w 1931, 1935 i po raz ostatni w 1938 r. Po drugiej wojnie światowej przestał istnieć fundusz przeznaczony na nagrodę. W 1952 r. Polska Akademia Umiejętności musiała zawiesić swoją działalność i wznowiła ją dopiero w listopadzie 1989 r. Nagroda im. Jerzmanowskich została przyznana po raz pierwszy po wojnie dopiero w tym roku. Jej laureatką została Janina Ochojska – prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Nagrodę wartości 100 tysięcy złotych, równowartość 1 kg złota, ufundowały Władze Samorządowe Województwa Małopolskiego.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w poniedziałek, 9 lutego br. w Komnatach Zamku Królewskiego na Wawelu, niemal dokładnie w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego.
Tekst i zdjęcia pochodzą z serwisu internetowego Polskiej Akcji Humanitarnej www.pah.org.pl
Pełną galerię zdjęć można obejrzeć pod adresem:
http://www.pah.org.pl/galeria_lista,jerzmanowski.html