Słowo Prezesa nr 107

 

Drodzy  pt.  Członkowie  i  Sympatycy
„Grupy Opty”
–  Stowarzyszenia im. Lecha Wierusza
w Świebodzinie.

 

No i mamy lato w pełni, z uwagi na stan pandemii nasz wypoczynek jest trudniejszy w zaplanowaniu i realizacji, ale nie jest niemożliwy. Więc nadal dzieje się wiele spraw. A na naszym podwórku?

 

Tu zacznę od ciekawego wydarzenia, do którego się nieco przyczyniliśmy.
– Nasza nazwa „Grupa Opty” ukazała się na ekranach telewizorów w dalekiej Korei Południowej, gdyż na prośbę ambasady, a potem realizatorów okolicznościowego programu przygotowywanego z okazji 70 lecia wybuchu wojny koreańskiej udostępniliśmy zdjęcia wykonane przez dra Lecha Wierusza podczas pobytu w Korei w ramach Komisji Rozjemczej.

 

Nadesłaliśmy i inne materiały, ale program dotyczył wsparcia humanitarnego ze strony wielu krajów w czasie działań wojennych – po obu stronach konfliktu (sama wojna trwała od 25.06.1950 do 27.07.1953 r.) i wykorzystano jedynie cztery zdjęcia.

 

Nasz Doktor pojechał do Korei i leczył okaleczenia ofiar wojny już po jej zakończeniu. Polecam link –https://www.youtube.com/watch?v=MELj_DYzPWs –  ambasador Polski Piotr Ostaszewski mówi od 33 min. o naszym wsparciu: o obecności 192 osobowego zespołu medycznego, o leczeniu 1900 pacjentów, czy przyjęciu na studia do Polski 230 studentów, etc.
[Może ktoś przetłumaczy całą wypowiedź naszego ambasadora?]

 

Drugim ważnym dla naszego środowiska wydarzeniem rozpoczynającym się 17 lipca br. będzie „34 Zlot Makuwygów”, –  tym razem odbywający się w przestrzeni wirtualnej. Już jest duże zainteresowanie.
Ja w imieniu Opty-mistów przygotowałem notę biograficzną o Druhu Stanisławie Janiku, wspartą zapisem twórczości Druha – z moich i Beaty archiwów oraz zestawem fotografii. A w News-ach jest przeniesienie notki z okazji 10 rocznicy śmierci Druha, jaką umieściłem na naszym FB wraz z liczną Waszą reakcją – TAK TRZYMAĆ!
Jeśli macie w swoich archiwach zdjęcia, czy wiersze, których tak wiele Druh popełnił nadsyłajcie, a uratujemy je od niepamięci. Notę potraktujmy jako gawędę na rozpoczęcie powitalnego ogniska wirtualnego.

 

I na zakończenie tej edycji „Słowa prezesa”  ponawiam prośbę o nadsyłanie fotek i wspomnień z wakacyjnych wojaży, – umieścimy je na stronie i wkleimy do kroniki, by coś po nas zostało.

 

Dziękujemy za wpłaty na nasze Bank Spółdzielczy Siedlec,
nr.: 70 9660 0007 0020 4987 2000 0010

 

Z serdecznymi pozdrowieniami prezes Andrzej Medyński

Warszawa, 16.07.2020 r.