Słowo Prezesa 112

 

 

Drodzy
pt. Członkowie i Sympatycy

„Grupy Opty” – Stowarzyszenia
im. Lecha Wierusza w Świebodzinie.

 

 

Już się nie dam oszukać – mamy wiosnę i tyle. Ożywcze siły możemy czerpać z budzącej się natury, ale i z postaw naszych Opiekunów – tu polecam na fb filmik o udziale Doktora Wierusza w naszych zlotach, zmontowany na 104 rocznicę urodzin, oczywiście z archiwaliów wspaniałego filmowca mgra Zenona Piszczyńskiego.  Chciałbym odwołać się też do naszych młodszych Koleżanek i Kolegów, którzy po nas przejęli pałeczkę działalności w SKKT. Moje osobiste materiały kończą się na 1975 roku, kiedy prof. Jan Sobociński opuścił LORO, ale zachowały się kroniki SKKT, które zdeponowała śp. Ewa Klucznik u Zbyszka w Szczecinie, one dają światło na dalsze 15 lat. Rozpoczniemy przedruki. Zbyszek tworzy genealogię Prezesów SKKT,… mamy co robić. 

 

Młodzi Przyjaciele z SKKT pomóżcie nam, odezwijcie się, nawiążcie kontakt, przyjedźcie na zlot Opty…
To Wy powinniście przejąć pałeczkę pokoleniową. Szkoda byłoby zaprzepaścić taki dorobek, my już odchodzimy powoli na tamtą stronę.

 

Kolejnym odejściem była śmierć Kolegi Waldka Czumaja (odszedł 1 marca br.), wychowanka z czasów dra Leśkiewicza, Jego wspomnienia są w książce pt.: „A wszystko zaczęło się od doktora Mirosława Leśkiewicza…”. Waldek był uczestnikiem kilku naszych zlotów Opty (wszystko w kronikach), był twardzielem, od Niego mogliśmy uczyć się walki o miejsce w społeczeństwie.  Waldku zachowamy Ciebie w naszej pamięci.

 

Warto, by sława Ośrodka, jego rola, historie tak oddanych pracowników – niewątpliwe wartości, stanowić mogły wzorce postaw dla kolejnych pokoleń. Nie pozwólmy, by tak bogaty materiał faktograficzny popadł w niepamięć.

 

Z pewnością pomostem do kontaktów z młodszym pokoleniem mogą być zamieszczone na naszej stronie Wspomnienia jakie nadesłała Ania (Ania Sobi – mała dziewczynka z LORO), która jakże inaczej widziała świat oczami małej dziewczynki. Bardzo szczery tekst, –  polecam przeczytajcie i kto zapamiętał Anię niech napisze do nas (prezes@opty.info), Ania poszukuje kontaktu z opiekującymi się Nią starszymi koleżankami i kolegami, by odczarować tamten czas.

 

Na zakończenie przypomnę, że kolejne spotkanie Optymistów poprzez ZOOM odbędzie się 9 maja o 20 wieczorem. Trzymajcie się i szczepcie jak najszybciej, byśmy mogli powrócić do normalności.

 

Warszawa, 20.04.2021 r. 

prezes Andrzej Medyński